نــــوازنــــدگی نـــــــی

دوره آموزش مجازی 

نــــــی نوازی

نوازندگی و اجرای موسیقی با نـــی

و چگونگی اجرای تکنیک ها و نت های موسیقیایی با این ساز

مرجع آموزشی :

کتاب اول آموزش نی استاد عبدالنقی افشارنیا
(پیش از آغاز دوره کتاب مذکور را تهیه فرمایید)

دوره آموزش مجازی آموزش نوازندگی نی : یادگیری اصول و تکنیک های گوناگون نواخت نی و ارائه تمرینات طبقه بندی شده جهت سهولت یادگیری هنرجویان . در اصل این دوره شامل ۴۰ قطعه آموزشی صوتی (کتاب صوتی)است که در متن کتاب مرجع موجود هستند و فایل صوتی هر درس اجرای عملی آن قطعه با ساز نی می باشد ؛ امید است مورد رضایت شما هنرجویان عزیز قرارگیرد .

مختصری در خصوص نی :

وسعت صدای نی به ۳ اکتاو می‌رسد. نی ۵ صدا (رجیستر) دارد که هر یک از آنها با نحوه دمیدن هوا در نی قابل انتخاب است. این رجیسترها عبارتند از :

بـــم
نت‌های دو (دست بسته)، ر (سوراخ ۱ سر نی آزاد)، می (سوراخ ۱ و ۲ آزاد)، فا (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ آزاد)، فا# (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ آزاد)، سل (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵) لا (دست باز). نت سی در این اکتاو وجود ندارد.

اوج

دقیقاً همانند بم اما یک اکتاو پایین‌تر. دو نت آخر (سل و لا) با غیث مشترک است.

غیــث

نت‌های سل (دست بسته)، لا (سوراخ ۱ سر نی آزاد)، سی (سوراخ ۱ و ۲ آزاد)، دو (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ آزاد)، دو# (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ آزاد)، ر (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵)، می (دست باز).

پس غیث (تا فا)

دقیقاً همانند بم و اوج اما یک اکتاو پایین‌تر از اوج و دو اکتاو پایین‌تر از بم. سه نت اول (دو، ر و می) با غیث مشترک است. امکان اجرای نت آخر (لا = دست باز) معمولاً وجود ندارد و حتی نت سل نیز در نی‌های کوچک نامفهوم شنیده می‌شود.

برعکس سازهای دیگر در آموزش ساز نی ، کوک نداریم و برای کوک‌های مختلف سازهای متفاوتی ساخته می‌شود و مورد استفاده قرار میگیرد ، به طوری که Do بلندترین و Do با ۷ فاصله کوتاهترین نی هستند. کوک نی به این معناست که اگر در حالت بم اگر سوراخ پشت نی را بگیریم و بدمیم. . صدای حاصله بر اساس دیاپازون. هر نتی که بود آن نت کوک نی است و آن نی را به همان نام می نامیم ، برای مثال اگر صدای نت سل بدهد می‌گوییم این نی سل است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image

3 + بیست =