نـوازنــدگـی پـیــانـــو

آموزش مجازی نوازندگی پیانو

( سطح مقدماتی )

     پیانو یکی از محبوب ترین سازها در بین فرهیختگان و اهالی هنر پر رمز و راز موسیقی ، سازی که سالهای طولانیست که با وسعت صدایی بیش از هفت اکتاو عنوان گسترده ترین محدوده صدایی ممکن در بین تمامی آلات موسیقی شرق تا غرب را تصاحب و از آن خود کرده است .
     پیانو را یک کشیش ایتالیایی به نام بارتولومئو کریستافوری در سال ۱۷۰۹ میلادی در شهر پادووای ایتالیا اختراع کرد. که نام کامل آن پیانو فورته / Piano Forte است که از دو قسمت Piano / پیانو یعنی ملایم و حکایت از صدای خفیف ساز و در مقابل Forte / فورته به معنی با شدت و قوی حکایت از صدای بلند و رسای ساز دارد که دلالت بر استفاده نام گذار از تکنیک پارادکسی زیرکانه در نام گذاری دارد .
البته پیش از آن سازی قدیمی‌تر به نام هارپسیکورد Harpsichord وجود داشته است که صدایی مشابه جعبه های موزیکال امروزی دارد و با ساختار مکانیکی خاص خود جهت تولید نت ها موجب می شود که صدای خارج شده از ساز فارغ از شدت ضربه ی نوازنده به کلاویه ها که آرام باشد یا با قدرت صدایی ثایت و بدون تغییر میزان Volume نت های نواخته شده از ساز خارج می گردد و تفاوت اساسی که پیانو فورته با سازهای مشابه قبل از خودش داشت همین بود که در سازهای مشابه قبلی مانند هارپسیکورد ، میزان صدای حاصل از فشرده شدن کلاویه ها توسط نوازنده ، مستقل از شدت ضربهٔ واردشده بر کلیدها، مقداری ثابت بود ، اما در پیانو فورته نوازنده قادر بود با ملایم ضربه زدن به کلیدها صدایی نرم‌تر ایجاد کند، یا با ضرباتی محکم‌تر صدایی بلندتر بیافریند که همین ویژگی سبب گشت که به سرعت پیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیردو عنوان پدیده موسیقیایی قرن را نصیب خود کند.
پبانو استاندارد جمعاٌ دارای ۸۸ کلاویه است ، ۵۲ کلاویه سفید رنگ به صورت تسلسل ۷ نت اصلی (نت های طبیعی)در پایین صفحه کلید وجود دارد و ۳۶ کلید مشکی که تماماٌ نیم پرده هستند و فواصل ما بین ۷ نت اصلی (نت های طبیعی) می باشند که در بالای صفحه کلید و در فضای بین کلید های سفید مستقر هستند. همان طور که در شکل می بینید نیم پرده ها به صورت ۲ تایی و ۳ تایی در کنار هم در سرتاسر طول صفحه کلید پیانو وجود دارند .

pis32

البته تعداد کلاویه ها در یک گراند پیانو / Grand Piano شش اینچی استاندارد به تعداد ۹ کلید (۲کلاویه بیش از یک اکتاو) اضافه شده و به طرف چپ (سمت کلاویه های باس / بم)  ادامه یافته و جمعاٌ به ۹۷ کلاویه می رسد که بیش ترین تعداد کلاویه در بین سازهای کلید دار هم خانواده پیانو است .

این دوره شامل ۱۳ درس می باشد


logo_6881

مدرس : آقای Clinton S.Clark
 مترجم : آقای آرمان کتابچی
با بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت آموزشی مستمر 
به روز رسانی :
دوشنبه هر هفته یک درس جدید منتشر میگردد